Úvod Čo je to krčná chrbtica?

Čo je to krčná chrbtica?

Krčná chrbtica tvorí sedem horných stavcov. Sú tvorené z tela, v ktorom je kanál kade vedie miecha. Telo stavca má niekoľko výbežkov a otvorov pre príslušné cievy a nervy. Úplne hore sú umiestnené dva zvláštne stavce, čapovec a atlas, ktoré sú do seba zasadené a umožňujú pohyb hlavy do predklonu, záklonu a rotácie.

K správnemu pohybu hlavy, krčnej chrbtice a celej hornej časti tela vrátane ramien a paží, napomáha celá rada svalov. Aby sa človek cítil dobre a zdravý, musia byť, okrem iného, všetky tieto svaly dostatočne vyvinuté, silné a neskrátené.

Aké sú symptómy problémov s krčnou chrbticou?

Symptómy problémov s krčnou chrbticou sú rôzne, často závislé na tom, či ide o poškodenie chrbtice (deformácia tela chrbtice, medzistavcové platničky, a pod.), alebo blokádu chrbtice, či spazmus svalov, ktoré držia chrbticu. Degeneratívne či  poúrazové poruchy chrbtice predstavujú naozaj vážny a bolestivý stav, ku ktorému je potrebné odborné liečenie. Nebýva našťastie taký častý.  Väčšinou, keď pociťujeme bolesti a problémy s krčnou chrbticou, ide o blokády alebo svalový spazmus. AJ tak ide o celkom dosť nepríjemnú a obmedzujúcu bolesť a je nutné, aby sme s tým niečo urobili. Jednotlivými príznakmi môžu byť silné až migrenózne bolesti hlavy, niekedy aj zvracanie, bolesti v oblasti krčnej chrbtice a ramien (tlak a pocit tiaže), vystreľujúce bolesti do paží, alebo mravenčenie a hlavne obmedzený rozsah pohybu hlavy a ramien (stuhnutosť).

Aké sú príčiny problémov s chrbticou?

Ak vynecháme úrazy a degeneratívne poruchy, tak môžeme konštatovať, že najčastejšími príčinami bolestí chrbtice (nielen krčnej) je nesprávny životný štýl. Je to myslené v zmysle vytvárania nesprávnych návykov pri práci (preťažovanie), pri držaní tela, nedostatku cieleného pohybu a precvičovania, nedostatku relaxácie a pod. Často býva príčinou aj stres, vtedy ide o psychosomatickú poruchu. Niekedy môže problém vyvolať aj určitá chemizácia tela, napríklad v období menštruácie či klimaktéria. V ľudskom tele je všetko tak dômyselne prepojené, že určiť príčiny je mnohokrát ťažké. Každopádne so stálymi problémami je potrebné pracovať a skúšať odbúrať všetky príčiny, ktoré môžu prichádzať do úvahy.

Zlé držanie tela.

Ako som už uviedla, najčastejšou príčinou zlého držania tela je nesprávny návyk. Tento návyk sa utvára už v detstve a je teda aj na rodičoch, aby zodpovedne pristupovali k tomu, naučiť svojich potomkov správne držanie tela.. Predídu tak mnohým bolestiam a problémom svojich detí v dospelosti. Deti väčšinou ešte necítia také silné bolesti a preto doslova ignorujú nejaké správne návyky. V zápale hry, v škole či pri televízii alebo počítači sa hrbia, ich vzpriamovače chrbtice a okolité svaly ochabujú , svaly na prednej strane trupu sa skracujú a v neskoršom veku už pociťujú vyrovnávanie chrbta ako nepríjemné a neprirodzené.

Častou príčinou zlého držania tela je stres a strach. Úzkostliví ľudia majú tendenciu sa prikrčovať a vťahovať hlavu medzi ramená. Robia to pravdepodobne inštinktívne, aby sa chránili pred možným nebezpečím. Tento návyk si môžu opäť priniesť už z detstva. Ak sa však ramená neprirodzene prizdvihujú a hlava sa schováva medzi ne, dochádza opäť ku skracovaniu a na druhej strane k nechcenému ochabovaniu určitých svalových partií. Svaly tak nie sú schopné pevne držať chrbticu v správnej polohe.

Práca

Každá práca má vplyv na našu chrbticu, bohužiaľ väčšinou negatívny. Na otázku, či niekto cvičí, väčšina ľudí povie, že má dosť námahy a pohybu v práci. Keby ľudia vedeli, aké je to hlúpe, tak by radšej mlčali.

Fyzicky náročná práca (a platí to aj o športe), zaťažuje niekedy až na hranicu únosnosti niektoré svalové partie, kĺby a chrbticu. Svaly, ktoré sa namáhajú, sa síce posilujú, ale zároveň aj skracujú.

Oproti tomu svaly, ktoré nepoužívame, ochabujú a predlžujú sa. Nesprávna dĺžka svalov môže deformovať chrbticu a kĺby, čo sa prejaví ich obmedzenou hybnosťou.

Pokiaľ niekto ťažko manuálne pracuje a naviac má stále sa opakujúce jednostranné zaťaženie, môže nastať problém.

Druhou kategóriou pracujúcich, ktorí majú asi najčastejšie problémy v oblasti krčnej chrbtice, sú ľudia, ktorí pracujú pri počítači a nejakých podobných strojoch.

Sústredenosť na prácu ich odvádza od sledovania toho, ako držia chrbticu, takže sú väčšinou zhrbení, hlavu majú neprirodzene vytiahnutú dopredu, ramená vychýlené, aby mohli ovládať myš alebo písať na klávesnici. A to trvá mnohokrát celé hodiny. Výsledkom býva stuhnutosť ramien, blokáda krčnej chrbtice, zmenšená hybnosť. Príčinou je opäť skrátenie a ochabnutie určitých svalových partií.

Psychicky zamestnaní ľudia sú často pod stresom a nakoniec môžu skončiť s problémami s chrbticou. Najzdravší spôsob práce je ten, kde sa často mení činnosť, človek má dostatok pohybu, ale pri tom extrémne nezaťažuje ani telo, ani svoju dušu. Takýchto zamestnaní je však málo.

Ďalšie informácie o bolestiach chrbtice nájdete na weboch Bolesti chrbta a Bolesť krku.

Ostatné

Chrbtica je ako domino. Stačí, keď je jedna kocka zle položená a všetko sa zrúti. Príčinou bolestí krčnej chrbtice môže byť aj problém s prílišným prehýbaním bedrovej lordózy, napr. Keď žena nosí dieťa opreté o bok a vykonáva pri tom bežné domáce práce. Mamičky iste vedia, o čom píšem. Zdravá chrbtica síce má byť esovito prehnutá, ale čoho je veľa, toho je dosť. Ak extrémne prehneme bedrovú lordózu, zvyšok chrbtice na to reaguje zväčšením hrudnej kyfózy a krčnej lordózy. Svaly sú v prílišnom napätí a je tu problém.

Nesprávne a silové napätie sa nám môže stať aj pri voľnočasových aktivitách (pri športe, v posilovniach, pri koníčkoch a dokonca aj pri sexe). Chrbtica nemá rada ani silné nárazy, alebo naopak fixáciu, nehybnosť, napr. pri dlhodobom pripútaní na lôžko v nemocnici.


Diskuse (3 komentáře)

eva, (17. 04. 2011 09:43) Reagovat
Dobry den,kedže pracujem 7 dni v tyždni,prosim o radu ludi s podobnym problemom,alebo špecialistu prave tymto sposobom.Posledny rok pocitujem bolesti krčnej chrbtice,ráno ked vstanem,tak mi puká v šiji.Mám velké bolesti hlavy,ale v poslednom čase mám bolesti pravého oka a myslim si,že je to práve od chrbtice.Chcem sa opýtat,či mal už niekto takýto problem a ako to riešit,dakujem.
mato, (30. 04. 2011 23:20) Reagovat
ahoj ja mam podobny problem co sa tyka chrbtice a bolesti oci ... tiez som pochodil mnoho ocnych lekarov no nokoniec vsetko pramenilo z chrbtice..teraz cvicim resp.skorej na sposob jogy a celkom to zabera..cize drzim palce
Miroslava, (03. 11. 2017 12:08) Reagovat
Dobrý deň, dcéri sa pri naťahovaní vyrovnala krčná chrbtica a teraz jej v nej niekoľko krát za deň, teda hlavne v noci šumí. Hrozí jej dajaké nebezpečenstvo? Bola na rontgene , kde jej zistili, že krčná chrbtica je rovná. Na iné vyšetrenia už nechce ísť. Hrozí jej dajaké nebezpečenstvo?Mir
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Krčná chrbtica.sk
Kontakty